Форма входу

Реклама

Параметри сайту

 

Валюта

Пошук

Календар

«  Март 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Статистика

   
 
 

Календар свят і подій

Погодний інформер

HotLog Business-Key Top Sites

Головна » 2021 » Март » 4 » • Історія винаходу радіо
16:44

 •  Історія винаходу радіо

Пройшло більше 100 років з дня винаходу радіопередачі корисної (заданою) інформації російським вченим Олександром Степановичем Поповим, який 25 квітня по старому стилю (7 травня - по новому стилю) 1895 року вперше в світі зробив наукову доповідь для науково-технічної громадськості про винайдений ним метод використання електромагнітних хвиль, що випромінювали, для бездротової передачі електричних сигналів, що містять корисну інформацію для одержувача, і продемонстрував таку передачу у дії, отримуючи в приймачі цю інформацію.

У березні наступного року він продемонстрував вже прилад для передачі сигналів, передавши на відстань 250 м радіограму їх двох слів "Генріх Герц".

Перші повідомлення про цю доповідь з'явилися в газеті "Кронштадській вісник" (від 30 червня 1895 року). Опис апаратури А.С. Попова і отриманих ним результатів було опубліковане А.С. Поповим у ряді журналів, зокрема в журналах Російського физико-хімічного суспільства (РФХО) - том 27 від 24 листопада 1895 року і том 28 від 28 лютого 1896 року. Ці журнали розповсюджувалися не тільки в Росії, але і за кордоном і були вельми популярні серед іноземних учених. Предложенный А.С. Поповим метод бездротової передачі корисній інформації шляхом модуляції (маніпуляції) випромінюваних електромагнітних хвиль отримав надалі назву радіопередачі (Radio - випускати промені, лат.).

На честь цього винаходу було прийнято Ухвалу Раднаркому СРСР від 4 травня 1945 р., в якому констатувалося: "В ознаменування 50-летия з дня винаходу радіо російським ученим А.С.Поповым, що виконується 7 травня 1945 р., СНК Союзу РСР ухвалив: враховуючи найважливішу роль радіо в культурному і політичному житті населення і для оборони країни, в цілях популяризації досягнень вітчизняної науки і техніки в області радіо і заохочення радіоаматорства серед широких верств населення, встановити 7 травня щорічний "День радіо".

11 травня 1993 року Уряд Росії видала Ухвала 434 про проведення 100-річного ювілею винаходу радіо, в якому відмічений пріоритет Росії.

На 27-ій сесії Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО було прийнято пропозицію Уряду Росії про міжнародне святкування в 1995 році 100-річних роковин створення радіо і держави - члени ЮНЕСКО закликалися широко відзначити цю дату.

Після демонстрації радіопередачі 25 квітня(7 травня) 1895 року А. С. Попов протягом ряду років передавав на кораблі Балтійського флоту безліч службових радіограм для потреб цього флоту і досліджував методи збільшення дальності прийому радіограм, проводив прийом радіохвиль від грозових хмар в Лісовому інституті в Санкт-Петербурзі (літом 1895 і 1896 р. р. ) і на електростанції в Нижньому Новгороді (літом 1896 р. ) - дальність прийому складала 30 км. Успішне застосування радіозв'язку А. С. Поповым на Балтійському флоті було високо оцінене керівництвом флоту і командирами кораблів. Для оснащення флоту було потрібно виготовлення багатьох десятків комплектів апаратури А. С. Попова.

Виготовлення перших десятків таких комплектів було організоване в Кронштадті по кресленнях і під керівництвом А. С. Попова в майстерень лейтенанта Е. У. Колбасьева. Крім того, для задоволення потреб флоту, що ростуть, в такій апаратурі до її виготовлення були привернуті іноземні фірми, яким були передані креслення А. С. Попова. Це фірма Э. Дюкрете у Франції і Загальна Компанія електрики (AEG) в Германії (професор А. Слаби і граф Арко). Э. Дюкрете представив 19 листопада 1897 року на виставку в Парижі зразки такої апаратури, а 21 січня 1898 року робив доповідь про неї на засіданні Французького фізичного суспільства.

 Таким чином, виробництво радіоапаратури А.С. Попова в Кронштадті в майстерень Е.В. Колбасьева можна вважати першим в світі промисловим випуском приймальної і передавальної радіоапаратури, а ці майстерні були первістком вітчизняної радіопромисловості. Прикладу майстерень Е.В. Колбасьева, фірм Э. Дюкрете і AEG послідувала Англія, яка як колоніальна держава особливо потребувала радіозв'язку з кораблями і з колоніями. Деяка кількість такої апаратури була виготовлена в Англії військовим відомством.

Публікації А. С. Попова, присвячені винайденому ним методу радіопередачі привернули увагу відомого фізика Аугусто Клуні (Університет в місті Болонья, Італія), який вивчав метод радіопередачі А. С. Попова. Цими роботами під впливом А. Риги зацікавився молодий заповзятливий італієць Гульельмо Марконі, який згідно повідомленням (що з'являється в даний час) західної преси, намагався повторити в будинку свого батька в Болонье досліди А. С. Попова. Перше повідомлення про це з'явилося у (журнал "The Electrician" вересень 25, 1896г. ; журнал "Revista Marittimo" квітень 1897г. ) пресі без яких або подробиць і без опису апаратури і отриманих результатів. Р.

Марконі 2 червня 1896 р. подав в Англії заявку на винахід апаратури для зв'язку без проводів за допомогою електромагнітних хвиль, 2 березня 1897 року він закінчив внесення змін в цю заявку і 2 липня 1897 року він отримав англійський патент 12039 на "Удосконалення в передачі електричних імпульсів і сигналів і в апаратурі для цього". Опис апаратури Г. Маркони був вперше опублікований в доповіді інженера У. Г. Приса в Королівському Суспільстві Англії 4 червня 1897 року, який був надрукований в журналі "The Electrician" (1897 р.,11 червня, с. 216-218). З цієї доповіді виходить, що Г. Маркони в своєму патенті застосував приймач по схемі А. С.

Попова, а його "Удосконалення" полягали в додаванні (з метою внесення відмінностей від приймача А. С. Попова) в приймач окремої батареї дзвінка, що ускладнило схему. З порівняння схем А. С. Попова і Г. Маркони виходить, що Г. Маркони відстав від А. С. Попова на 2 роки.

Як колоніальна держава, що володіє великим флотом в морях і океанах, Англія гостро потребувала швидкого бездротового зв'язку з колоніями і кораблями. Тому Г. Маркони відкривалися блискучі перспективи отримання великих замовлень на апаратуру радіозв'язку, для виконання яких необхідне створення могутньої радіопромисловості. З цією метою Г. Маркони в 1899 році створює в Англії фірму "Marconi Telegraph Company", а в 1900 році ця фірма отримує назву " Marconi Wirelles Telegraph Company". Таким чином, в створенні радіопромисловості Г. Маркони відстав від А. С. Попова на 3-4 роки.

Проте необхідно відзначити, що разом із створенням цієї фірми пан Марконі зробив великий внесок у розвиток радіозв'язку, активно працюючи за визначенням дальності прийому радіосигналів на приймач, аналогічний по схемі приймачу А. С. Попова.

Історична довідка

ПОПІВ Олександр Степанович (4.03.1859-31.12.1905), російський учений, винахідник радіо. Народився в сім'ї священика. Вчився в Пермській Духовній семінарії. Випускник фізико-математичного факультету Петербурзького університету (1882). З до. 1880-х початків вивчення електромагнітних хвиль, і в 1895 винайшов радіо. З 1901 очолив кафедру фізики в Петербурзькому електротехнічному інституті, в 1905 став директором цього інституту.

В січні 1896 в "Журналі Російського физико-хімічного суспільства” Попів опублікував статтю "Прилад для виявлення і реєстрації електричних коливань”, в якій привів схему і докладний опис принципу дії першого в світі радіоприймача”. Успішна практична дія приладу довела його здатність уловлювати електромагнітні коливання в атмосфері. 12/24 березня учений вже на експериментальному приладі наочно продемонстрував передачу сигналів без проводів на відстані 250 метрів.

В червні 1896 італієць Г. Маркони запатентував в Англії винахід, що повторював схему раніше обнародуваного в публікації Попова пристрою. Цей факт спонукав російського ученого виступити із спеціальними заявами про свій пріоритет у вітчизняному і зарубіжному друці. Заслуги Попова у винаході радіо були відмічені присудженням йому золотій медалі на Паризькому Електротехнічному Конгресі в 1900.

До літа 1897 в результаті численних дослідів було вирішено завдання збільшення відстані передач, на засоби Морського міністерства виготовлені нові прилади і досягнута дальність зв'язку до 5 км. Досліди радіозв'язку, як що мали військове значення, не вдавалися до розголосу, але помічене в ході їх явище віддзеркалення радіохвиль від предметів (зокрема, кораблів) лягло в основу радіолокації.

В 1898-99 Попів продовжує експериментальні роботи на Балтійському і Чорному морях, в ході яких розробляє пристрій для прийому телеграфних сигналів на слух. У 1900 встановлюється радіозв'язок вже на 50 км., після чого Морське міністерство вводить бездротовий телеграф на судах флоту.
Переглядів: 557